جن

سلام؛پیش خودم گفتم این وبلاگ که قراره از همه چیز و همه جا باشه پس جای موضوعی به نام جن توش خالیه.به همین خاطر موضوعاتی پیرامون این موجود شگفت انگیز براتون گذاشتم.امید وارم که خوشتون بیاد.

 

جن:

جن نوعی از مخلوقات خداوند است که دارای عقل و شعور و تکلیف می باشد و چون از نظر ما پنهان است به همین جهت جن نامیده می شود.سوره۷۲ مبارکه قرآن کریم به اسم این موجود شگفت انگیز می باشد.قرآن کریم اصل آفرینش جن را از آتش می داند.

فضیلت سوره جن:

در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است :هر کس سوره جن را بسیار بخاند هر گز در زندگی دنیا چشم زخم جن و جادو و سحر و مکر آنها به او نمی رسد. در آخرت با حضرت محمد(ص) و اهل بیت او محشور باشد و به عدد هر جن و شیطانی بنده آزاد کرده و هرجا این سوره خوانده شود اجنه از آنجا فرار کنند و اگر صاحب غمی آن را بخواند اندوه او برطرف گردد.

خداوند جن را بر پنج صنف آفریده است:

صنفی مانند باد در هوا و صنفی به صورت مارها و صنفی به صورت عقربها و صنفی حشرات زمینی اند و صنفی از آنها مانند انسانند که بر آنها حساب و عقاب است.

زمان آفرینش جن:

در کتاب اثبات الوصیه آمده است که جنیان ۷۰۰۰هزار سال پیش از آدمیان آفریده شده اند.

آفریدگان عاقل خدا:

۱- آدمی که از خاک درست شده است.

۲- فرشته که از نور آفریده شده است.

۳- جن که از آتش آفریده شده است.

جن ها مثل ما نسانها دارای مذکر و مونث می باشند و مانند ما انسانها تولید مثل می کنندو دارای فرزند می باشند.

وادی الجن سرزمینی است بین مکه و طائف که گروهی از جنیان به محضر رسول اکرم (ص) رسیدند و ایمان آوردند.

دعا به جهت دفع جن:

در خانه ای که جنیان سنگ می اندازند صاحب خانه آن سنگ را بردارد و بگوید((حسبی الله و کفی ؛سمع الله لمن دعا؛ لیس وراء الله منتهی)).

جن و واقعه غدیر خم:

علامه طباطبائی فرموده است که : استاد ما مرحوم آقا سید علی قاضی حکایت کرد که کسی از جن پرسیده است طایفه جن به چه مذهب اند؟ آن جن در جواب گفت :طایفه جن مانند انس دارای مذهب گوناگون اند جز اینکه سنی نداند برای اینکه در میان ما کسانی هستند که در واقعه غدیر خم حضور داشتند و شاهد ماجرا بوده اند.

غذای جن:

بازمانده غذای انسان و مغز استخوان غذای جن را تشکیل می دهد چنان که از ((ابن بابوبه )) نیز نقل شده که :گروهی از طایفه جن به خدمت پیامبر اکرم ((ص)) شرفیاب شدند و عرض کردند:یا رسول الله چیزی برای خوردن به ما عطا کن. حضرت استخوان و بازمانده غذا به آنها عطا کرد.

استراق سمع جن در آسمان ها:

از آیه ۹ سوره جن چنین بر می آید که طایفه جن قبل از بعثت پیامبر اکرم (ع) به استراق سمع در آسمانها می پرداختند. ولی بعداْ از این کار منع شدند و اگر هر کدام از آنها بخواهداستراق سمع کند شهابی را در کمین خود می یابد.

جن و بسم الله:

وقتی بسم الله گفته می شود جن های کافر از انسان دور می شوند و دیگر نمی توانند به انسان آسیبی برسانند و اثر آنها خنثی می شود و جن های خوب و مسلمان به این خاطر که انسان از آنها به وحشت نی افتد از او دور می شوند وگرنه در قیامت مورد بازخواست قرار می گیرند.

جن و قدرت طی الارض:

جن ها قدرت طی الارض دارند و میتوانند در آن واحد از یک طرف زمین به طرف دیگر بروند.

آیه جهت مکانی که جن بسیار دارد:

امام جعفر صادق (ع) می فرماید:چون به جایی وارد شوی که هولناک و جن بسیار است دست در بالای سر بگذار و به آواز بلند بگو:(( افغیر دین الله تبعون وله اسلم من فی السموات و الارض طوعا و گرها و الیه ترجعون )).

آیا جن و شیطان می خوابند؟

تنها ذات اقدس احدیت است که نمیخوابد و همه مخلوقات از خواب ناگزیرند حتی فرشتگان. پیغمبر اکرم((ص)) نیز می فرمایند: خواب بر چهار گونه است :پیامبران به پشت می خوابند مومنین به دست راست می خوابند <کافرین و منافقین به طرف دست چپ و شیاطین به رو می خوابند این حدیث اشاره به چگونگی خواب شیاطین که از جن می باشند دارد و نسان را از این گونه خوابیدن بر حذر می دارد.

 

                                          ((مآخذ ـ کتاب داستانهای شگفت در باره جن )

/ 0 نظر / 15 بازدید